Çelebilerin Fransa Notları

Image
  • 02 Eylül

 Merhaba, ben Melike İrem;

İzmir Karabağlar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Fransızca hazırlık sınıfına yerleşmemle birlikte Çelebi Programı’yla tanıştım. Böylelikle sınıf arkadaşlarımla yepyeni ve bir o kadar da eğlenceli Çelebi Programı’na başladık. Bu serüvende film\kitap tahlilleri, şehir içi\ şehir dışı geziler, kamplar, hazırlığını aldığımız yabancı dilimizi geliştirebileceğimiz birçok etkinlik gerçekleştirdik. Yeterli katılım göstermemiz sonucunda yıl sonunda Fransızca öğrencileri olarak 1 haftalık Fransa Gezisi’ne hak kazandık. Benim için çok büyük bir deneyim olacağına inandığım bu geziyi sizlerle de paylaşmakTan memnuniyet duyuyorum…

    Gezimiz, İstanbul’daki Fransızca eğitim gören Çelebi'ler ile beraber gerçekleşti. Bize refakat eden öğretmenimiz, grup liderimiz ve Fransa’da DİTİB görevlisi olan mentörler rehberliğinde, bizim için hazırlanmış muhteşem bir program kapsamında ilerledik. Strasbourg’da DİTİB binasında bizimle oldukça yakından ve samimi bir şekilde ilgilenen tüm görevlilere bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum. Neredeyse kendimizi, kendi vatanımızda gibi hissettirdiler.

İlk gün şehrin tarihini ve kültürünü yakından tanıdık. Strasbourg merkezde bulunan BNU Bibliotheque Nationale France (Fransa Ulusal Kütüphanesi) ,Kleber ve Goutenberg Meydanları, Notre Dame Katedrali, Le 5e Lieu ve Strasbourg’un tarihi mekanlarından Petite France'ı ziyaret ettik.

 İkinci gün rotamızı Paris’e çevirdik; Champs-Elysées Caddesi, L’Arc de Triomphe (Zafer Takı ile adlandırılan tarihi anıt), Concorde Meydanı, Le Musée du Louvre (Louvre Müzesi), La Grande Mosquée de Paris (Paris Büyük Camii) ve Paris’in olmazsa olmazı Eiffel Kulesi’ni gezerek günümüzü sonlandırdık.

Diğer günlerde ise Avrupa Konseyi, Avrupa Parlemontosu, Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi, Strasbourg Türkiye Konsolosluğu ve Türkiye Maarif Vakfı ziyaretleri gerçekleştirdik. Yeni isimlerle tanışarak tecrübelerinden yararlandık. Serbest zamanımızda yabancı kişilerle iletişime geçerek Fransızcamızı geliştirme imkanı bulduk. Bunun yanında mentörlerin bizler için hazırladığı "La Culture Française" gibi grup çalışmalarına katıldık.

Bizler bu gezide çok eğlendik hem kültürler arası karşılaştırma yapabilme hem de yabancı dilimizi yerinde kullanabilme şansı yakaladık. Ayrıca buradaki görevli ablalarımızın kültürümüze olan bağlılığı ve en iyi şekilde temsil ettiğini görmek bizi çok mutlu etti. Orada bize sunulan imkanlar ne kadar kadim ve kudretli bir ülkenin vatandaşı olduğumuzu bir kere daha görmek bizi gururlandırdı.

 Bu güzel tecrübeyi yaşamamızı sağlayan başta Devlet Büyüklerimiz, ardından Çelebi Programı’na destek olan MÜSDAV, ÖNDER, DİTİB Strasbourg, Çelebi Programı Koordinatörü Ayşe Betül Aka, Okul Müdürümüz Selamettin Demirhan ve Müdür Yardımcımız Deniz Bulut, Öğretmenimiz Ayşe Koca ve Grup Liderimiz Şeyma Dal’a ben ve arkadaşlarım adına emeklerinden ötürü sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Melike İrem Bolat 

Çelebi III. Kademe Öğrencisi