Çelebi Programı’nda yeni rota çizildi…..

  • Anasayda
  • Çelebi Programı’nda yeni rota çizildi…..
Image
  • 04 Ağustos 2023

Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV) ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen Çelebi Programı bir kez daha sınırları aştı.

Rusça hazırlık eğitimi gören Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Kazakistan & Özbekistan kampını gerçekleştirdi. 13 Temmuz- 1 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen program 46 öğrenci, 1 öğretmen, 4 mentör, 1 koordinatör ve kurum yetkilileri olmak üzere toplam 59 katılımcı ile icra edildi.

Programın Kazakistan bölümü, Türkistan şehrinde Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin ev sahip sahipliğinde gerçekleştirildi. Öğrenciler üniversitede Rusça dil eğitimi alıp dillerini geliştirme imkanı bulurken Türkistan, Otrar, Çimkent gibi şehir gezileri ile tarih ve kültür keşfe çıktılar.

İki haftalık Rusça eğitimlerinden sonra öğrenciler sertifika töreni ile Kazakistan’a veda edip Özbekistan’ın yolunu tuttular. İslam medeniyetinin önemli merkezlerinden olan Buhara ve Semerkant gezisine devam ettiler. Çelebiler İslam dünyasının büyük gezginlerinden İbni Battuta’nın, zamanında dünyanın en güzel şehri olarak tanımladığı şehirlere seyahat ettiler. Gezerek ve görerek öğrenmenin keyfine vardılar. Bu bölgelerde yaşamış İmam Buhari, İmam Maturidi, Ali Kuşçu gibi önemli şahsiyetleri yakından tanıma fırsatı buldular.

Çelebiler, 1 Ağustos tarihinde farklı tecrübeler edinmiş, güzel anılar ve yeni bilgi birikimleri kazanmış olarak ülkelerine geri döndüler.