ÇELEBİ PROGRAMI İLK MEZUNLARINI VERDİ.

  • Anasayda
  • ÇELEBİ PROGRAMI İLK MEZUNLARINI VERDİ.
Image
  • 28 Mayıs 2024

Vakfımızın Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliği ile yürüttüğü Çelebi Programından mezun olan 149 öğrenci için mezuniyet programı düzenlendi.

Çelebi Programı, Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV) tarafından 2020 senesinde Proje Anadolu İmam Hatip Liselerinde yabancı dil öğrenen öğrencilerin dil öğrenimine katkı sunmak amacıyla hayata geçirildi. 4 senelik bir kişisel gelişim ve eğitim programı olan Çelebi; 3 il, 9 okul ve 7 farklı dilden 149 mezun öğrenci verdi.

Mezuniyet Programına MÜSDAV Başkan Vekili Dr. Haydar BEKİROĞLU’nun yanısıra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ, Teftiş Kurulu Başkanı Hasan GÜÇLÜ, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İhsan ERKUL, İSAM Başkanı Prof. Dr. Mürteza BEDİR, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi ARPAĞUŞ, Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ali ÇİÇEK, Hamza ÖZDEMİR, Ulusal Ajans Okul Eğitimi Koordinatörü Bünyamin GÖKGÖZ okul idarecileri, öğretmenler, öğrenci liderleri, veliler ve öğrenciler katılım sağladı.

 

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, okunan ayet-i kerimelerin meallerinin Japonca ve Fransızca olarak aktarılmasıyla devam etti.

Açılış konuşmasını yapan Program Koordinatörü Ayşe Betül AKA programın süreci hakkında bilgi verdi. MÜSDAV Başkan Vekili Dr. Haydar BEKİROĞLU da konuşmalarında programın bugünlere ulaşmasında emek veren kuruluşlara, eğitimcilere, liderlere, öğrencilere ve her daim öğrencilerin yanında yer alan Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ’a teşekkür etti. Bu programın uzun yıllar devam etmesi için gayret edeceklerini, MÜSDAV olarak Mezun olan öğrencileri üniversite hayatlarında da desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Öğrenme Süreçleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı İhsan ERKUL da konuşmalarında farklı dillerde açılan okulların çok önemli olduğunu vurgulayarak Çelebi Programında emeği geçenlere hassaten kıymetli destekleri dolayısıyla MÜSDAV’a teşekkür etti.

Daha sonra öğrenciler Çelebi Programı ile ilgili duygu ve düşüncelerini öğrendikleri dillerde ve Türkçe olarak katılımcılara aktardılar. Çelebi İspanyolca öğrencisi Ayşenur Aktaş  “4 yılı arkasında bırakarak mezun olan biz Çelebi’ler şu an Mevlana'nın pergel benzetmesi gibi bir ayağımız inşa ettiğimiz Müslüman kimliğimizle burada ve diğer ayağımız da pergelin diğer ucu gibi sınırlarımızın ve ufkumuzun ötesine ulaşmak dileğiyle yola çıkıyoruz.” sözleri ile Çelebi Programı’nı tanımladı. Çelebi Almanca öğrencisi İclal Demir ise “Bu süreçte birçok kitap okuduk, filmler izledik. Ama biz bu günlük aktivitelerin hepsini Çelebi sıfatı ile yaptık. Bu dört yıl boyunca biriktirdiğimiz anılar, edindiğimiz tecrübeler yaşam boyu bizimle olacak. Bu programın bize sunduğu imkanlar sayesinde, sadece bireysel olarak değil, toplumsal anlamda da daha sorumlu, bilinçli ve duyarlı gençler haline geldik. Bizler artık, sadece kendi hayatlarımızı değil, çevremizdeki dünyayı da olumlu yönde etkileyebilecek potansiyele sahibiz.” İfadelerini kullandı.

Program Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ’ın konuşmaları ile devam etti. Mezun olan öğrencileri tebrik eden Başkan ERBAŞ, bilginin çok büyük bir güç olduğunu ve bu bilinçle hareket edenlerin tarih boyunca dünyaya hükmettiğini, tarihin akışına yön verdiğini belirtti.

Başkan ERBAŞ, “Bilgi kimdeyse güç hep onda olmuş. İki tarafı keskin bir kılıç gibidir bilgi, iyilik için kullanılırsa insanlığa hizmet eder, kötülük için kullanılırsa toplumları yok eder.” dedi

Dünyada yaşanan sıkıntılara dikkati çeken Başkan ERBAŞ, “Maalesef bilginin daha çok insanlığı ve yeryüzünü ifsat edecek bir anlayışla kullanıldığı bir dünyaya gözlerinizi açtınız. 21’inci asır böyle bir asır. Hakkın, hakikatin, hukukun ve güzel ahlakın adeta itibarsızlaştırıldığı dönemde dünyaya geldiniz. Bu makus talihi değiştirmek, geçmişten bugüne erdemin ve faziletin temsilcisi bir milletin evlatları olarak sizlerin omuzundadır.” dedi.

Geçmiş yüzyıllarda Müslüman alimlerin ve düşünürlerin, ilmin bütün alanlarında insanlığa çok büyük hizmetler yaptığını ve insanlığın inkişafına öncülük ettiğini dile getiren Başkan ERBAŞ, “Sizler mazinin hafızasını muhafaza ederek istikbale yürüyeceksiniz. İçinizden nice İbn-i Sina’lar, Farabiler, İbn-i Rüşdler, nice Akşemseddinler ve 20’nci asrın başlarında bizlere yön veren imam hatip liselerinin kurulmasına vesile olan Mahmut Celalettin Ökten’ler çıkacak.” diye konuştu.

Gençlerin öğrendikleri dillerde insanlara İslam’ı anlatmasını isteyen Başkan ERBAŞ, “Müslümanların nasıl yaşaması gerektiğini anlatacaksınız. Duymayan kulaklara duyurmaya çalışacaksınız, görmeyen, gözlere göstermeye çalışacaksınız, işitmeyen, anlamayan kalplere anlatmaya çalışacaksınız… İnanıyorum ki sizler de Çelebi Programı sayesinde kendinizi çok nitelikli ve donanımlı olarak yetiştireceksiniz.” diye konuştu.

Program diploma, hediye takdimi ve umre çekilişi ile son buldu.

Çelebi şahsiyetlerin yetişmesi için çalışan Çelebi Programı sınırları aşan yolculuğuna devam ediyor.